SKLEPNÍ ULIČKY BOŘETICE

První připomínky o vinařství v obci pocházejí z roku 1355. Vinařství silně ovlivnili habáni, kteří v obci pobývali v letech 1545–1605. Názvy vinařských tratí se nám dochovaly ze středověku a vždy byly české: Dolní a Vrchní Kraví hora, Kácary, Olbramy, Hora Dlouhý, Hora Bočky a Novosády.

Vinařskou dominantou obce Bořetice je malebná vesnička vinných sklípků pod Kraví horou. Čítá něco kolem 260 sklepů. Sklepy jsou uspořádány ve dvou hlavních „ulicích“ (Horní a Dolní Frejd), které leží nad sebou.

Dne 12. listopadu 2000 si zdejší vinaři založili recesistickou „Svobodnou spolkovou republiku Kraví hora“ s vlastní vládou a prezidentem, která organizuje vinařské, kulturní a recesistické akce. Tato „republika vinařů“ má své sídlo samozřejmě ve vinném sklepě (ev. č. 199). V roce 2003 byla postavena na kravihorském Vinckově náměstí kaplička zasvěcená patronu vinařů sv. Urbanovi, který nyní drží nad místními vinaři ochrannou ruku, další zajímavostí je pomník Kvasinky vinné. O této republice se vše dozvíte díky výstavě ve sklepě č. 199 „Svobodná republika Kravihorských vinařů“.

 www.republikakravihora.cz