PAMÁTNÍK ŽELEZNIČNÍHO NEŠTĚSTÍ 24.12.1953, ŠAKVICE

Velké železniční neštěstí, které se stalo na Štědrý den na nádraží v Šakvicích, připomíná od roku 2011 pamětní deska. Při tragické srážce rychlíku s osobním vlakem tehdy zemřelo 106 lidí, více než 80 dalších utrpělo zranění.

Šakvická nehoda byla důsledkem pochybení lokomotivní čety rychlíku číslo 4, který na Štědrý den mířil do Bratislavy. Posádka lokomotivy 498.033 v opilosti usnula, a tak si nikdo nevšiml návěsti stůj před šakvickým nádražím. Před stanicí tehdy stál osobní vlak 718, který čekal na uvolnění staniční koleje. Rychlík do jeho zadní části plnou rychlostí vrazil. Malé dřevěné vagony neměly proti mocnému železnému kolosu nejmenší šanci, skoro všichni v nich zahynuli. Následky nehody by bývaly byly ještě horší, kdyby netrpěliví cestující nezačali z osobního vlaku vystupovat ještě před nádražím, protože se jim nechtělo dál čekat.

Nehoda v Šakvicích byla se 106 oběťmi druhá nejtragičtější v historii českých železnic. Více mrtvých bylo pouze u Stéblové v roce 1960, kdy zemřelo 118 lidí.

Železniční nehoda u Šakvic – Wikipedie (wikipedia.org)